When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wpływ zmiennej pogody na działanie samochodu zabytkowego

T
4 stycznia 2017, 12:56

Obowiązujące warunki pogodowe mają ogromny wpływ nie tylko na komfort jazdy i samopoczucie kierowców, lecz również na funkcjonowanie i stan techniczny ich samochodów.

Wpływ zmiennej pogody na działanie samochodu zabytkowego

Już w fazie produkcji samochody są przygotowywane do pracy w skrajnych temperaturach, jednak aby praca ta była w pełni właściwa pojazd musi być w 100% sprawny. Kwestia ta jest szczególnie ważna w przypadku samochodów zabytkowych, gdyż zlekceważenie ich bolączek może nas drogo kosztować.

Upał zagrożeniem dla silnika

Trzeba mieć na uwadze, że oldtimery rządzą się nieco innymi prawami niż współczesne samochody. Jeśli zepsuje nam się coś w nowym samochodzie to raczej nie będziemy mieć większego problemu ze znalezieniem części na wymianę, natomiast znalezienie wymiennych części dla samochodu zabytkowego w niektórych przypadkach może wręcz graniczyć z cudem. Jest tak dlatego, że części do niektórych modeli samochodów, które wyszły z produkcji dziesiątki lat temu, niestety również nie są już produkowane, a wszelkiego rodzaju zamienniki oryginalnych części sprawią, że oldtimer straci na wartości.

Z tego właśnie powodu należy systematycznie sprawdzać stan techniczny posiadanego klasyka, gdyż w ten sposób możemy zapobiec jego uszkodzeniom. I tak należy regularnie wymieniać olej silnikowy oraz stale sprawdzać jego ciśnienie, dobrać właściwy dla układu chłodzenia płyn chłodniczy czy czyścić chłodnicę. Niezwykle ważny dla działania samochodu w upale jest dobrze funkcjonujący termostat oraz sprawne wentylatory, które działają w odpowiednim momencie. Jeśli któryś z wymienionych wyżej elementów nie działa tak jak powinien to konieczna będzie wizyta w warsztacie.

Zabezpieczenie przed problemami

Niekiedy jednak małe niedopatrzenie może sprawić, że nasz samochód zostanie narażony na utratę pełnej sprawności, a wszelkiego rodzaju naprawy mogą mocno obciążyć nasz budżet. Dobrze jest przewidzieć tego rodzaju sytuacje i odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o korzystne ubezpieczenie (np. https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/), które w razie jakichkolwiek problemów z pojazdem pokryje wszelkie koszty naprawy. Warto dodać, że tego rodzaju polisy przewidują również wypłatę środków pieniężnych zarówno w przypadku wystąpienia kolizji na drodze, jak i w momencie uszkodzenia samochodu np. na wystawach samochodowych, co dodatkowo zabezpiecza nasze auto od nieszczęśliwych wypadków.