When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

T
16 maja 2020, 16:30

Przedstawiamy 11 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które koniecznie powinieneś odwiedzić

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Polska rozciąga się od bursztynowych plaż Morza Bałtyckiego, po zapierające dech w piersiach szczyty Tatr Wysokich. Ten kraj położony w centrum Europy jest pełen różnych atrakcji, a jego bogata historia, przyjaźni mieszkańcy i wyśmienita kuchnia narodowa zachwycą każdego podróżnika.

Kraków

Starożytna królewska stolica w południowej Polsce jest jednym z najbardziej ruchliwych miast w Europie, ulokowanym nad Wisłą, w odległości 295 km od stolicy. Szczególną uwagę zwraca Stare Miasto - urzekający labirynt wąskich średniowiecznych uliczek, niekończący się kalejdoskop przytulnych kawiarni w różnym stylu, a więc na każdy gust oraz gotycki kościół Mariacki, z którego wież można podziwiać niesamowity widok na miasto.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest Wzgórze Wawelskie, kompleks architektoniczny położony na lewym brzegu Wisły. Oprócz zamku królewskiego, zbudowanego w najlepszych tradycjach włoskiego renesansu, w kompleksie mieści się także Katedra Świętych Stanisława i Wacława, a w jej krypcie spoczywają polscy królowie, bohaterowie narodowi i poeci, a także ważne postaci polityczne.

Warto również zajrzeć do Collegium Maius, najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założonego w 1364 r. Od tego czasu budynek był wielokrotnie przebudowywany, jego dziedziniec zdobią gotyckie arkady, a zegarowi towarzyszy wykonanie słynnego “Gaudeamus” z paradą figurek w Parku Profesorskim.

Gdańsk

Stare Miasto w Gdańsku to kalejdoskop kolorowych budynków, średniowiecznych kościołów i wież miejskich, dzięki czemu wygląda jak bajkowe miasto z piernika. Jednak Gdańsk nie zawsze był tak jasny i wesoły, w jego historii jest wystarczająco dużo mrocznych czasów. Podczas II Wojny Światowej 80% miasta było w ruinie, ale na szczęście po wojnie udało się przywrócić większość starych budynków.

Niedaleko Gdańska znajduje się miasto Sopot, w którym zamożni mieszkańcy Gdańska budowali kiedyś swoje wiejskie domy. Dziś jest to najlepszy kurort nad polskim Bałtykiem, gdzie oprócz komfortowych hoteli dla wczasowiczów, turystów przyciąga także najdłuższe w Europie molo morskie (konstrukcja, która chroni obszar wodny portu podczas burzy) oraz niezwykły Krzywy Dom, zbudowany w formie złudzenia optycznego.

Łódź

Jedno z największych miast w Polsce, położone 120 km od Warszawy. Łódź znalazła się na naszej liście nie dzięki malowniczym średniowiecznym uliczkom - zachwyca gości swoją dynamiką. W oczach całego świata, to miasto przemysłowe ożywa, jest pełne galerii, muzeów, centrów publicznych i biznesowych. Budynki w centrum są dekorowane kolorowymi freskami. Być może Łódź jest jednym z najbardziej niedocenianych miast turystycznych w Polsce i Europie jako całości, ale ma coś do pokazania.

Jeszcze przed rozpoczęciem nowoczesnej transformacji miasta Łódź, wyróżniała się ona niezwykłą architekturą dzięki eklektycznym budynkom budowanym przez bogatych magnatów przemysłowych - wśród nich były fabryki, budynki mieszkalne, a nawet katedry i pałace. Dziś Łódź jest często nazywana kulturalną stolicą Polski, wiele starych budynków zostało przekształconych przez lokalnych mieszkańców w różne instytucje kreatywne - od restauracji i kawiarni po stylizowane salony wystawowe i galerie. Na przykład kompleks rozrywkowy OFF Piotrkowska przy deptaku przy ulicy Piotrkowskiej został zbudowany w budynku starej przędzalni bawełny.

Ogromna fabryka tkacka Izraela Poznańskiego została również przekształcona w kompleks rozrywkowy, popularnie zwany Manufakturą. Muzea, sklepy, kina znajdują się w budynkach z czerwonej cegły - taka symbioza przeszłości i teraźniejszości jest interesującym widokiem. Dom byłego właściciela izraelskiej fabryki w Poznaniu, skromnie nazywany pałacem, mieści się w muzeum historii miasta Łódź.

Wrocław

Czwarte pod względem wielkości miasto w Polsce - Wrocław - leży nad Odrą. Wieża katedry św. Jana Chrzciciela, znajdująca się w najstarszej części Wrocławia - na Ostrowie Tumskim - oferuje zapierający dech w piersiach widok na Stare Miasto, kolorowe domy z ostrymi dachami.

Stolica województwa dolnośląskiego zaskoczy Cię bogatą historią i niezwykłymi zabytkami. Spróbuj poszukać we Wrocławiu postaci krasnali - w całym mieście mieszkają maleńcy ludzie (miejscowi nazywają ich czerwonymi ludźmi - mitologicznymi krasnoludkami), można ich spotkać w najbardziej nieoczekiwanych miejscach: na ulicach, placach, w sklepach. Krasnoludy zaczęły pojawiać się w mieście od 2001 r. z inicjatywy lokalnych aktywistów, a dziś ich „populacja” wzrosła do kilkuset.

Toruń

Toruń to miasto w północnej Polsce, jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych. Historyczna część miasta objęta jest ochroną UNESCO - jest żywym połączeniem baroku, gotyku i manieryzmu. Toruń jest uważany za piernikową stolicę Polski, miasto ma najstarszą fabrykę pierników w Europie - żaden gość nie opuszcza miasta bez skosztowania pikantnych przysmaków. Rosnące kalorie po uczcie z piernika pomogą Ci wspiąć się na szczyt wieży ratusza, z której roztaczają się wspaniałe widoki na miasto.

Toruń jest miastem rodzinnym światowej sławy astronoma Mikołaja Kopernika, autora heliocentrycznego systemu świata. Aby zapoznać się z historią życia wielkiego naukowca, możesz odwiedzić Dom Kopernika, będący interaktywnym muzeum. Uczelnia w Toruniu, na której studiuje ponad 40 tys. studentów, nosi także jego imię.

Tatry Wysokie

Na granicy ze Słowacją znajdują się Tatry Wysokie - najwyższa część Karpat. Aby w pełni cieszyć się niesamowitą górską scenerią, powinieneś zatrzymać się w uzdrowiskowej miejscowości Zakopane - zimowej stolicy Polski, położonej w dolinie, niedaleko najwyższej części Tatr. Największym jeziorem w Tatrzańskim Parku Narodowym jest Morskie Oko, wokół którego wznoszą się góry pokryte lasami iglastymi na ciągnącymi się przez tysiące metrów.

Zamek w Mosznej

Zamek z epoki eklektyzmu architektonicznego we wsi Moszna jest identyczny jak mieszkanie bajkowej księżniczki z kreskówki Disneya. Budynek zdobią liczne szczyty i wieże, a otaczają go bujne ogrody oraz szklarnie. W XIX-XX w. zamek był rezydencją bogatej rodziny Tiele-Wincklerów, ale po II Wojnie Światowej wszystkie 365 pokoi i lokali o łącznej powierzchni około 7 tys. metrów kwadratowych zamieniono na sanatorium i szpital. Od końca ubiegłego wieku hotel i restauracja działają na zamku w Mosznej.

Białowieski Park Narodowy

Park Narodowy we wschodniej Polsce jest chroniony przez UNESCO, jako jedno z niewielu nietkniętych miejsc zamieszkania dzikich zwierząt w Europie. Wizyta w parku jest możliwa tylko z przewodnikiem, ponieważ w lokalnych lasach żyją dzikie zwierzęta - świnie, wilki, jelenie i żubry, które są symbolem Polski.

Kazimierz Dolny

Jednym z najbardziej malowniczych małych polskich miast jest Kazimierz Dolny. W mieście nad brzegiem Wisły znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby spędzić spokojne i relaksujące wakacje na wsi. W części historycznej doskonale zachowały się tereny handlowe i starożytne domy zbudowane w stylu barokowym. Ponad miastem na wzgórzu znajdują się ruiny starego zamku.

Poznań

Poznań, jedno z najstarszych miast w Polsce, znany jest jako ważny ośrodek handlowy, przemysłowy i edukacyjny kraju. Poznań bywa często liderem w Polsce jako miasto o najlepszych warunkach życia. Najpiękniejszą częścią miasta jest rynek otoczony kolorowymi domami mieszczańskimi. Na placu znajduje się perła polskiego renesansu - ratusz. Podobnie jak Wrocław, miasto położone jest nad rzeką - Wartą, która jest dopływem Odry. Na Wyspie Katedralnej w Poznaniu znajduje się Katedra Świętych Piotra i Pawła - najstarszy kościół w Polsce.

Warszawa

II Wojna Światowa prawie całkowicie zniszczyła Warszawę, ale miasto powstało z ruin jak Feniks z popiołów i stało się jednym z najciekawszych oraz najszybciej rozwijających się miast w Europie. Trudno uwierzyć, że Stare Miasto z jego malowniczymi uliczkami i przytulnymi domami, jest wynikiem ciężkiej pracy konserwatorów, ponieważ operacje wojskowe prawie wymazały tę część miasta z powierzchni ziemi. Warszawa jest miastem tętniącym życiem, doskonale łączącym szalony rytm nowoczesnego centrum handlu i bizne.