When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Nowy ranking najdroższych miast świata

T
8 maja 2020, 18:00

Singapur prowadzi

Nowy ranking najdroższych miast świata

Fachowcy analitycznej grupy The Economist Intelligence Unit (EIU) przedstawili ranking 133 miast świata z punktu widzenia wartości życia. Badacze przeanalizowali kwoty według 160 pozycji, wśród których są jedzenie, odzież, transport oraz opłaty za prąd, gaz i wodę.

Pierwsze trzy miejsca zajęły Singapur, Osaka i Hongkong z Azji. Dalej następuje Nowy Jork, a na piątym miejscu są Paryż i Zurych. W pierwszej dziesiące znalazły się także Tel Awiw, Los Angeles,Tokio i Genewa.

Nie patrząc na to, że trzy europejskie miasta uznano za liderów, w sumie w Europie wystąpił ogólny spadek wartości pieniądza, czyli inflacja.

W ubieglym roku Genewa zajęła piąte miejsce, tuż poza pierwszą dziesiątką wylądował Kopenhagen, nawet tradycyjnie drogi Londyn spadł o jedną pozycję i okazal się na 23 miejscu.

W Rosji sytuacja jest całkowicie odwrotna: Moskwa znalazła się na 86 miejscu, aczkolwiek wcześniej mieściła się na 102 miejscu, a dla Sankt-Petersburgu te wskażniki wynoszą 106 i 112. Razem z Moskwą na 86 miejscu znalazł się Kijów, ktory w ubiegłym roku zajmował 108 miejsce.

Za najtańsze miasta świata uznano Damascus, Taszkent i Ałmaty. Oprócz tego w najnizszej części rankingu okazały się Buenos Aires,Karachi,Caracas i Lusaka (Zambia) oraz trzy miasta z Indii: Chennai, Bangalor i Nowy Delhi.