When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Mikołajki 2019

T
5 grudnia 2019, 17:48

6 grudnia – Świętego Mikołaja

Mikołajki 2019

6 grudnia – święto ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry (Mikołaj Cudotwórca). Do XIX wieku był to w Polsce dzień wolny od pracy.

Święto jest bardzo radosne dla najmłodszych, jako swoisty wstęp do okresu bożonarodzeniowego. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj (ojciec lub wujek) przynosił dzieciom prezenty.

Mikołajki 2018

Tradycje i zwyczaje

Zwyczaj dawania prezentów wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja.

W średniowieczu świętego Mikołaja uważano za patrona dzieci. W XVI wieku na wyspach brytyjskich pojawił się rytuał wynoszenie tego dnia dyrektora ze szkoły i przejmowania władzy przez uczniów.

Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty 6 grudnia. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia.

Wieczorem 5 grudnia Święty obdarowywał orzechami, ciastkami, owocami czy słodyczami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem.

Zobacz koniecznie: Przysłowia mikołajkowe

Mikołajki 2018

Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby.

  • Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku.
  • W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie.
  • W Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie.