When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.
Wiadomości o pogodzie w Polsce i na świecie
Pogoda w twoim mieście

Kalendarz księdzycowy ogrodnika i rolnika na czerwiec 2020

T
4 czerwca 2020, 12:35

Kalendarz ogrodnika i rolnika na pierwszy miesiąc lata

Kalendarz księdzycowy ogrodnika i rolnika na czerwiec 2020

Czerwcowe prace w ogrodzie

Początek czerwca jest korzystnym okresem do sadzenia do gruntu sadzonek pomidorów, ogórków, kapusty, cukinii, arbuzów i melonów. Zaplanuj datę sadzenia zgodnie z kalendarzem księdzycowym na czerwiec. Warto zapewnić roślinom tymczsowe okrycie agrowłókniną, ponieważ do połowy czerwca nadal możliwe są mrozy.

Możesz także kontynuować podwiązkę ogórków i łodyg pomidorów oraz papryki na kratach w szklarniach. Co dziesięć dni karm rośliny w szklarni obornikiem rozcieńczonym w wodzie. Połącz nawożenie z podlewaniem.

Nie zapomnij regularnie usuwać młode pasierbki pojawiające się na pomidorach.

Na poczatku czerwca przed sadzeniem ziemniaków należy zaorać ziemię. Taka metoda rozłuźni glebę, zabezpieczy korzeniom dostęp do powietrza i zredukuje chwasty. Po wzejściu sadzonek ziemniaków o wysokości około 10-15 cm należy przeprowadzić hilling ziemniaków. Pod koniec czerwca lepiej ten zabieg powtórzyć.

Na działcę z rosnącą marchewką, burakami, cebulą, rzodkiewką i innymi uprawami usuwaj chwasty i rozrzedzaj sadzonki, pozostawiając silniejsze i bardziej rozwinięte rośliny. Regularnie podlewaj rośliny cieplą wodą. Lepiej to robić rano lub wieczorem, unikając południowego upału.

W połowie czerwca, od 10 do 20 czerwca ponownie wysiej nasiona ogórków. Potem w środku lata kilka tych młodych roślin posadź w szklarni. Zabezpieczą one zbiór warzyw aż do pierwszych przymrozków.

W drugiej połowie miesiąca na miejsce tulipanów można ponownie zasiać koperek, sałatę, endywię, kolendrę, rukolę i chińską kapustę.

Przy uprawie czosnku zimowego wskazane jest ścinanie pędów kwiatostanowych zaraz po ich pojawieniu się. Wtedy rosliny nie będą marnować składników odżywczych, a skierują całą swoja energię na tworzenie główek czosnku.

Czerwcowe prace w sadzie

W czerwcu należy kontynuować formowanie koron jabłoń, przycinanie pędów oraz wyginanie pionowo rosnących gałęzi, aby przyspieszyć ich owocowanie.

Musisz przystapić do rozmnażania czarnej i czerwonej porzeczki oraz agrestu przez sadzonki zielne.

Także korzystne jest opryskiwanie młodej jabłoni i agrestu preparatem Vectra przeciw mączniaka prawdziwego.

Na końcach gałezi drzew i krzewów często pojawiają się mszyce. Stosuje się przeciw nie

mocznik (3 łyzki stołowe na 10 litrów wody).

W czerwcu dojrzewają pierwsze owoce wiciokzewu i truskawek.

Na plantacjach truskawki musza być ściółkowane słomą albo skoszoną i suszoną trawą. Nie zapomnij usunąć wszystkie niepotrzebne wąsy z krzewów truskawki.

Trawniki i czerwcu też potrzebuja twojej uwagi. Oprócz regularnego koszenia rosnącej trawy, niezbędne jest podlewanie w suchą pogodę, a także naworzenie, które zapewni gestą, jasną i soczysta trawę.

Czerwcowe prace przy tworzeniu kwietnika

Trzeba przeprowadzić ciecie forsycji, która przekwitła wiosną, a następnie przyciąć wiechy lilaka; przeprowadzić cięcie formujące krzewuszki i żylistka . Po tych zabiegach pielęgnacyjnych rośliny uzyskają schludny, zadbany wygląd. Przycinanie spowoduje wzrost nowych pędów, które będą bujnie kwitły w przyszłym roku.

W połowie czerwca możesz przystapić do rozmnazania róż, hirtensji, jaśminowca, tawuły przez sadzonkowanie, a także rozmnożyć powójniki poprzez odkłady, aby uzyskać nowy materiał do sadzenia.

W drugiej połowie czerwca posiej nasiona bratka, który zakwitnie następnej wiosny. W tym samym czasie możesz siać inne dwuletnie rośliny, które zakwitną w ciągu roku: stokrotkę, niezapominajkę, naparstnicę purpurową, gożdzika brodatego, malwę rożową, dzwonka. Sprawdź prawidłowy czas siewu zgodnie z kalendarzem księżycowym ogrodnika i rolnika na czerwiec.

Po tym jak liście żółkną i zaczynają zanikać, małe rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną (przebisniegi, krokusy,szafirki) należy wykopać. Wykopać należy także cebule tulipanów, hiacyntów i szachownicy cesarskiej. Zwykle dzieje się to w drugiej połowie czerwca. Narcyzy są wykopywane i dzielone w celu przesadzenia cebul raz na 3-5 lat. Cebule podzielonych narcyzów, w przeciwieństwie do wszystkich innych cebul, należy natychmiast posadzić w kwietniku. Nie można ich przechowywać, ponieważ mogą one zaschnąć. Wszystkie pozostałe wykopane cebulki są przetwarzane w słabym roztworze nadmanganianu potasu, a następnie układane do przechowywania w suchym, wentylowanym pomieszczeniu do czasu sadzenia.

W czerwcu zielarze zaczynają zbierać zioła lecznicze: kwiaty lipy i rumianku, glistnilka, dziurawca zwyczajnego, liście pokrzywy i babki oraz inne rośliny.

4.3 средний рейтинг из 5 на основе 7 оценок