When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.
Wiadomości o pogodzie w Polsce i na świecie
Pogoda w twoim mieście

Pora deszczowa na Dominikanie

T
15 maja 2019, 14:12

Kiedy najlepiej wyjechać na Dominikanę?

Pora deszczowa na Dominikanie

Dominikana – drugie co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.

Dominikana jest zaliczana do strefy klimatu równikowego. Klimat Dominikany charakteryzują intensywne choć nierównomiernie rozłożone opady deszczu i wysokie przez cały rok temperatury. Pogodę kształtują północno-wschodnie pasaty decydujące w o różnicach regionalnych opadów i ciepłe prądy morskie.

Pora deszczowa na Dominikanie

Temperatury są typowe dla klimatu równikowego i średnie wartości termiczne są przez cały rok wyższe niż 20 °C. Średnia roczna temperatura wynosi 25 °C.

Pora deszczowa na Dominikanie

Opady typowe dla obszaru równikowego, choć nie są one równomiernie rozłożone w ciągu roku. Najmniejsze wartości opadowe występują na południowym zachodzie, na stokach zawietrznych, gdzie średnio w ciągu roku spada około 1000 mm deszczu rocznie. Największe opady występują na wybrzeżu, szczególnie na północy i na wschodnie i na stokach dowietrznych. Maksymalne wartości to 2500 do 2540 mm rocznie.

Kiedy najlepiej wyjechać na Dominikanę?

Największe opady przypadają na miesiąc maj, a także przez cały okres letni wartości opadowe są wysokie. Najmniejsze opady występują w okresie zimowym. W Dominikanie występuje krótka trwająca około trzech miesięcy pora sucha, która przypada na okres zimowy, ale regionalnie okresy jej występowania są różne. W czasie pory suchej opady atmosferyczne występują ze zmniejszoną ilością.

Kiedy najlepiej wyjechać na Dominikanę?

Zobacz koniecznie: Pora deszczowa w Tajlandii

4.9 средний рейтинг из 5 на основе 76 оценок
Słowa kluczowe: